Менторский путь, или ТОП-5 векторов для успешной агрокарьеры

Не так давно в образовательной среде развернулась оживленная дискуссия относительно новых педагогических званий. Министерство образования и науки предлагает ввести новые педагогические звания — «преподаватель-эксперт», «преподаватель-инноватор», «преподаватель-наставник».

текст публікується мовою оригіналу

Для чого? Введення нових педагогічних звань має посилити мотивацію викладачів до професійної діяльності, сприяти визнанню їхніх персональних здобутків і розширити взаємовідносини зі своїми підопічними.

Але поки міністерство лише планує це втілити, на магістерській програмі «Агрокебети» вже майже рік студенти курсу успішно співпрацюють зі своїми наставниками, вони ж ментори.

Менторство є однією з основних переваг програми. На думку команди «Агрокебети», присутність ментора у навчальному процесі студента є однією зі складових успіху його професійного зростання. До складу менторів програми увійшли топ-менеджери успішних аграрних компаній. Кожен ментор має від одного до трьох студентів і допомагає своїм підопічним максимально зануритися в майбутню професію та випробувати себе у справі.

AgroPortal.ua поспілкувався з менторами програми «Агрокебети» і з’ясував, як вони будували відносини зі студентами, що їм рекомендували і з якими проблемами зіштовхнулися.

Менторский путь, или ТОП-5 векторов для успешной агрокарьеры

Юлія Каменєва як ніхто знає, що таке наставництво. З 2011 року вона є тренером Освітньої Платформи PROFI Space, має декілька авторських курсів і лекцій про маркетинг та його практичне використання в бізнесі.

«У моєму житті завжди були наставники і залишаються донині. Без них навряд чи б у мене щось вийшло. Це дуже важливий момент. І тут головне зайняти позицію учня, який би рівень в ієрархії людина не займала. Важливо слухати, приймати свої недопрацювання і рухатися далі, а це не завжди просто», — стверджує Каменєва.

Як ментор, Юлія вже декілька разів зустрічалася із своїми студентами в київському офісі LNZ Group та розповідала, як працює Група компаній загалом. Наразі її підопічні на Черкащині, практикуються в агрономії та механізації. Там і виробничі поля, і флагман компанії — LNZ Hub. Після цього вони знову повернуться до офісу вже для проєктної роботи в маркетингу.

Настанови студентам. Навчатися, слухати, максимально вбирати в себе всю інформацію, знаходити взаємозв’язки між теорією і практикою, а також постійно шукати відповіді на запитання: «Ким я все ж хочу бути?». Відповідь на це запитання може і, швидше за все, буде змінюватися з роками, але напрямок потрібно обрати зараз.

Проблемні аспекти менторства. Нам, менторам, потрібно було звикнути до того, що ми маємо справу із зовсім молодими майбутніми фахівцями та з їхньою студентською невизначеністю.

Правило успішної агрокар’єри. Працювати 24/7 для успішного закладання фундаменту свого майбутнього.

Менторский путь, или ТОП-5 векторов для успешной агрокарьеры

Віталій Штемпель став ментором навчальної програми «Агрокебети» для того, щоб знайти молодих вмотивованих спеціалістів для компанії «Агрейн» та допомогти молоді реалізуватися, направити їх у правильне русло.

«Роль менторів у моєму житті зіграли старші співробітники та керівники. Від них можна було переймати знання, стиль управління або поведінку в нестандартних ситуаціях. Це також стосується і теперішнього мого зростання: є неформальні ментори, які мене підтримують та передають свій досвід», — розповідає Штемпель.  

Зі своїми студентами Віталій кожного разу домовлявся окремо про чергову зустріч. «Ми зустрічалися в залежності від мого робочого навантаження. Також студенти мали дуже насичену програму навчання. Важливо було, щоб вони відвідували всі заняття. Оскільки їх проводили мої колеги по агробізнесу, ці знання будуть вирішальними в їхній кар’єрі, — зазначає він. — Що найголовніше — студенти будь-які запитання могли задавати мені в зручний для себе час».

Настанови студентам. Важко виділите щось конкретне, оскільки в короткий проміжок часу ми намагаємось завантажити студентів великим обсягом нової інформації. Закріплення навичок вже буде під час практики. Із настанов — читати більше книжок для власного розвитку. Деяку літературу вони вже отримали від мене. 

Проблемні аспекти менторства. Єдина проблема — це відсутність вільного часу на більш плодотворну роботу.

Правило успішної агрокар’єри. Планувати, планувати і ще раз планувати своє майбутнє.

Менторский путь, или ТОП-5 векторов для успешной агрокарьеры

Тетяні Колодій із самого початку дуже сподобалася ідея створення програми «Агрокебети».

«Я вірю в те, що небайдужі люди рухають цей світ і роблять його кращим, тому з радістю долучилася до цього проєкту. Партнерство в рамках менторства — це безумовно надзвичайний досвід для обох сторін. Для мене, як ментора, — це можливість самовираження і реалізації бажання ділитися своїм досвідом і знаннями, надавати підтримку і розкривати горизонти для людини, яка тільки розпочинає свій кар’єрний шлях», — констатує Тетяна.

Зі студентами Колодій відразу домовилася, що на перших порах не буде чітких графіків взаємодії, відносини будуть вибудовуватись поступово. Вона переконана, що довіра — це головна передумова ефективної співпраці, а для цього потрібен час. Проте вже зараз, коли настала активна фаза написання дипломного проєкту, і наближається період практики, Тетяна зі студентами погодила щотижневі дзвінки для забезпечення зворотного зв’язку і обговорення планів.

Настанови студентам. Я пропоную студенту обмірковувати ті чи інші події, вчинки та прагнення. Спробувати знайти в собі відповіді на запитання, що виникли, подивитися на ситуацію з іншого боку. Звісно, я ділюся своїм досвідом і думками, але пропоную їх розглядати як одну з можливостей, а не як керівництво до дії. Натомість наголошую на важливості власного шляху та розумінні власних потреб. Все ж таки основна мета будь-якої людини — бути щасливою, і замість того, щоб прагнути уявних критеріїв успішності, важливо віднайти саме «своє» щастя.

Проблемні аспекти менторства. Я б радше сказала — ускладнення: нестача часу і, звісно, карантин. Проблемою було б несприйняття мене як ментора або недовіра. На щастя, цього не сталося. Ми знайшли спільну мову дуже швидко, і відчуваю, що процес взаємодії є приємним і цікавим для обох сторін. При цьому я рада, що в нас є багато відмінностей — це збагачує нашу співпрацю, відкриває більшу перспективу.  

Правило успішної агрокар’єри. Якщо обрати лише одне правило, то, на мій погляд, — це вміння швидко пристосовуватися до ситуації, іншими словами — адаптивність. Мабуть, важко знайти іншу галузь, в якій настільки багато викликів і змін. При цьому адаптивність важлива як на професійному рівні, так і на особистому. Сільське господарство знає багато драматичних історій розчарувань: невиконання запланованих показників, банкрутства, втрати бізнесу, тому тут просто життєво необхідне вміння приймати реальність і впевнено йти далі. Студентам, що обрали цю галузь, варто розуміти, що буде непросто, але надзвичайно цікаво!

Менторский путь, или ТОП-5 векторов для успешной агрокарьеры

Андрій Загорулько разом із колегами працював над створенням блоку «Менеджмент» навчальної частини програми, також викладав 3 курси: «Тайм-менеджмент і особиста продуктивність», «Менеджмент» і «Сучасні технології менеджменту». То ж не дивно, що для повного комплекту йому необхідно було ще додати елемент менторства.

«В моєму житті було два наставника. З життєвих питань я завжди звертався до свого батька, власне він мені привив такі якості, як порядність, цілеспрямованість, системність і наполегливість. У частині діяльності моїм наставником був Андрій Коваль — генеральний директор ПАТ «Азот» в м. Черкаси з 2007 по 2011 роки. Своєму професійному зростанню я завдячую саме цій людині, — розповідає Андрій.

На завод я прийшов після університету, і так склалося, що вже за пів року я працював під безпосереднім керівництвом генерального директора. Це неймовірно круто, коли в тебе є наставник, який тобі підказує, допомагає і розвиває тебе. Вважаю, що в будь-якої людини в будь-якому віці має бути наставник. Знайти його — справа нелегка. Тому студентам програми, можна сказати, пощастило, бо їхніми менторами одразу стали топ-менеджери найкращих агрокомпаній країни».

Загорулько вважає, що в менторства графіку немає. Зустрічі були за потребою. Після знайомства він давав завдання для самоаналізу. «Майбутня робота для студента має бути цікавою та корисною, а також корелюватися зі здібностями. Тому ми працювали над виявленням цікавих напрямків для розвитку студента та можливостей такого розвитку в компанії. 

У період навчання та карантину робота полягала в обговоренні деяких моментів з точки зору практики. А далі ми визначилися з цілями на період практики. З кінця травня студенти поїхали на практику, і тепер ми можемо більш плідно працювати вже на виробництві, а не в аудиторії», — додає Андрій.

Проблемні аспекти менторства. В мене особисто труднощів не було. На моїх лекціях студенти завжди були присутні й завжди працювали. Навіть від колег лунали запитання: «Що ви з ними робите, що вони не спізнюються на ваші пари?»

Правило успішної агрокар’єри. Одне правило визначити дуже важко. Є певні принципи, такі як вміння зорієнтуватися в ситуації, скористатися можливістю, бути готовим до нових викликів, а також бажання розвиватися і постійно рухатися вперед.

Менторский путь, или ТОП-5 векторов для успешной агрокарьеры

Ольгу Петренко на різних життєвих етапах надихали різні люди. «Згадується мені моя перша робота за спеціальністю — рекрутер, ще у студентські роки. Моїм керівником тоді була прекрасна жінка і досвідчений професіонал. Це був період, коли в Україні тільки починалось становлення функції управління персоналом і перехід від формату пострадянського відділу кадрів до HR-менеджменту. Змін було дуже багато. На той момент мій керівник була вже у поважному віці, і тим не менш продовжувала розвиватись, освоювати нові інструменти і розбиратись у трендах управління персоналом. Спостерігаючи за нею, я зробила висновок, що процес навчання і розвитку повинен бути безперервним, якщо хочеш бути професіоналом», — пригадує Петренко.

Під менторською опікою Ольги одна студентка, з якою вони зустрічалися раз на два тижні. А з березня вона вже працює в штаті компанії.

Проблемні аспекти менторства. Не було жодних. Думаю, що нам вдалося побудувати роботу таким чином, що виправданими виявились і мої очікування, і студентки.

Правило успішної агрокар’єри. Думаю, такого правила немає. Як і немає однієї чарівної поради, яка може зробити людину мільйонером, чи універсальної кнопки, натиснувши яку, можна стати щасливим. Та і критерії успіху в кожного свої. Я б сказала, що годі витрачати час на пошук цього одного правила чи універсальної кнопки. Набагато ефективніше — щось робити: думати, вчитися розуміти себе і свої бажання, дивитися на тренди крізь призму критичного мислення, шукати мотивацію всередині себе, а не чекати, поки вона прилетить ззовні. Бути готовим багато працювати й навчатися безперервно.


 Иванна Панасюк, AgroPortal.ua

Агрокебеты,Юлия Каменева,LNZ Group,Агрейн,Bayer,Андрей Загорулько,ИМК,Cygnet

Закрыть меню